INFORMACIJE ZA
KORISNE POVEZNICE
FORTIFIKACIJSKA ARHITEKTURA ZA KULTURU MIRA – VALORIZACIJA SREDNJOEUROPSKIH FORTIFIKACIJA KROZ KULTURNE RUTE I TRANSNACIONALNE MREŽE
„Baština koja povezuje - kulturne rute i mreže“ središnja je tema na ovogodišnjih Dana europske baštine, kojom se želi naglasiti važnost zajedničkih vrijednosti, povijesti i kulturne baštine koja trajno povezuje i umrežava pojedince i zajednice europskih naroda.
Modeli održive participativne valorizacije europske kulturne baštine kroz transnacionalne mreže i kulturne rute tema su ciklusa radionica, predavanja i studijskih obilazaka kojima se pulsko Sveučilište (Interdisciplinarni studij Kultura i turizam) uključuje u Dane europske baštine, kroz kolegije vezane za europsku baštinu i identitet, u suradnji s partnerima iz međunarodnih istraživačkih mreža i europskih kulturnih ruta (vezano i za aktualni projekt FORTIC - „From remains Of the war to the aRchiTecture of peace in cross-border area of Italy-Croatia“).
Kroz terenske obilaske, radionice i predavanja stručnjaka namijenjena prije svega mladima i studentskoj populaciji ukazat će se na europsku dimenziju lokalne fortifikacijske i bivše vojne baštine te na mogućnosti njezine transformacije u prostore međunarodne kulturne i znanstvene suradnje, civilnih i mirovnih inicijativa, solidarnosti i interkulturnog dijaloga.
Cilj je aktivnosti pokazati da participativno održivo upravljanje kulturnom baštinom kroz transnacionalno umrežavanje i suradnju može doprinijeti uravnoteženijem održivom urbanom planiranju i kvaliteti života lokalnih zajednica, postizanju ciljeva UN-ove Agende 2030 i Europskoga zelenog plana te europskih vrijednosti mira i demokracije. Putem razvoja europskih kulturnih ruta i suradnje s međunarodnim istraživačkim mrežama, želja nam je da nekadašnje vojno naslijeđe i fortifikacijski sustavi postanu novi europski kulturni koridori i prostori susreta za mlade Europljane, promičući kulturu mira, solidarnosti, građanskih inicijativa, uravnoteženoga kulturnog i društvenog razvoja, zajedničkoga europskog identiteta i međukulturalnog dijaloga.
Pridružite nam se u četvrtak, 17. listopada od 14 do 15.30 u dvorani Istra na prigodnoj seriji predavanja, radionica i studijskih obilazaka. Program u prilogu.