INFORMACIJE ZA
KORISNE POVEZNICE
Koje se vrijednosti čuvaju i stvaraju adekvatnim upravljanjem arheološkom baštinom imali su priliku saznati studenti diplomskog studija Kulture i turizma na gostujućem predavanju dr. sc. Jadrana Antolovića i dr. sc. Kristine Džin koje je održano u sklopu redovne nastave kolegija Upravljanje kulturnom baštinom. Na primjeru arheološke baštine Medulinskog zaljeva, za koju se u sklopu aktualnog projekta INTERREG Hrvatska – Italija Value + izrađuje Plan upravljanja, zainteresirani studenti upoznali su se s posebnostima zaštite i očuvanja, prezentacije i interpretacije baštine.
Kroz zanimljivo interaktivno predavanje na temu upravljanja arheološkim lokalitetom dr. sc. Antolović studentima je predstavio europske primjere dobre prakse upravljanja arheološkim parkovima, od Pompeja, do Efeza i Knososa, a bilo je riječi i o izazovima pri izradi plana upravljanja. Gostujući predavač ukazao je da, uz zakonodavni okvir koji štiti baštinsku vrijednost, upravljanje ima za cilj ne samo očuvati baštinu, već ju uključiti u stvarni život kao obrazovnu, ekonomsku i razvojnu vrijednost, što se može samo osmišljenim i planskim upravljanjem.
Dr. sc. Kristina Džin studente je upoznala s višegodišnjim istraživanjima na arheološkom lokalitetu Vižula, poluotokom u srcu Medulinskog zaljeva koji u sebi sažima dugotrajnu povijest prostora od neolitika, preko antike do srednjeg vijeka, a rasprostire se na kopnu i pod morem. U zaključnom dijelu dvosatne radionice, studenti su s gostima prodiskutirali ključne izazove upravljanja arheološkim parkovima upravo na primjeru Vižule.
Zahvaljujemo gostujućim predavačima na zanimljivim izlaganjima!
Pogledajte galeriju fotografija s gostujućeg predavanja i radionice.
izv. prof. dr. sc. Nataša Urošević