INFORMACIJE ZA
KORISNE POVEZNICE
U punoj dvorani Istra Fakulteta ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković" prof. dr. sc. Jasenka Gudelj održala je u ponedjeljak, 2. prosinca gostujuće predavanje "Odrazi antičke Pule u arhitektonskoj kulturi renesanse". Pred brojnim studentima i nastavnicima studija Kulture i turizma, Povijesti i Arheologije predstavila je svoja istraživanja o recepciji vrijedne antičke baštine Pule tijekom renesansnog razdoblja, što se kao proces iznimnih dometa pokazalo jedinstvenim europskim fenomenom.
Ukazala je da su najvažniji rimski spomenici iz pulske gradske jezgre poslužili najpoznatijim arhitektima renesanse, poput Andree Palladia, kao model za iznimna ostvarenja širom Europe, što govori o njihovoj vrijednosti. Istaknula je i da je upravo izvanredna očuvanost monumentalnih antičkih građevina: od amfiteatra, Slavoluka Sergijevaca i Augustova hrama oduvijek pobuđivala zanimanje za antičku prošlost Pule i da je Pula jedan od malog broja europskih gradova s takvom koncentracijom antičkog nasljeđa i spomenicima vrijednima proučavanja i oponašanja. Predstavljajući monografiju "Europska renesansa antičke Pule" najavila je i njeno englesko izdanje koje uskoro izlazi iz tiska. U diskusiji koja je uslijedila sa zainteresiranom publikom podijelila je razmišljanja o mogućnosti upisa antičke baštine Pule na UNESCO-vu listu, što, po njenom mišljenju, ovo vrijedno nasljeđe zaista zaslužuje, o čemu govori i interes europskih arhitekata, intelektualaca i erudita dokumentiran u brojnim traktatima i putopisima tijekom stoljeća.
Jasenka Gudelj redovita je profesorica povijesti arhitekture na Sveučilištu Ca' Foscari u Veneciji i voditeljica istraživačkog projekta Europskog istraživačkog vijeća (ERC) Arhitektonska kultura ranog modernog istočnog Jadrana i projekta talijanskog Ministarstva znanosti (FARE) Arhitektonska kultura kontaktnih regija u ranom modernom Jadranu. Istraživala je i predavala na Sveučilištu u Zagrebu, Sveučilištu u Pittsburghu i Institutu za povijest umjetnosti Bibliotheca Hertziana - Max-Planck u Rimu. Autorica je brojnih studija o povijesti arhitekture jadranske regije, s fokusom na kolanje umjetničkih i arhitektonskih spoznaja kroz različite medije i mreže. Za knjigu Europska renesansa antičke Pule (Školska knjiga, Zagreb, 2014.) dobila je Državnu nagradu za znanost.
Predavanje je održano u okviru aktivnosti UNESCO-UNITWIN mreže "Culture, Tourism, Development".
Pogledajte galeriju fotografija s gostujućeg predavanja.
izv. prof. dr. sc. Nataša Urošević