Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Na našem je Fakultetu prošli tjedan predstavljen međunarodni projekt 'ARCHAEODIGIT - ARHEOLOŠKE DIGITALNE STAZE ZA INKLUZIVAN I ODRŽIV TURIZAM', u čijoj provedbi sudjeluje naše Sveučilište Jurja Dobrile kao jedan od partnera iz Italije i Hrvatske. Saznajte u nastavku više informacija o projektu, video reportažu te pogledajte galeriju fotografija. 

Hrvatska i Italija obiluju arheološkim lokalitetima neprocjenjive povijesne i kulturne vrijednosti, ponekad smještenim u blizini morskih destinacija, ali češće u unutrašnjosti. U obje zemlje, ovo nasljeđe ima izvanredan potencijal za generiranje značajnih turističkih tokova; međutim, često se koristi na vrlo ograničen način. Trenutne metode očuvanja i valorizacije još uvijek se oslanjaju na elitističke prakse, privlačeći prvenstveno entuzijaste arheologije i školske grupe, čime se isključuju mnoge kategorije potencijalnih posjetitelja.

ARCHAEODIGIT će se baviti potrebom modernizacije trenutnih praksi u upravljanju arheološkim lokalitetima, razvijanjem inovativne i učinkovite metodologije za očuvanje, interpretaciju i valorizaciju arheoloških područja. Metodologija predviđa integriranu strategiju za privlačenje novih posjetitelja, uključujući:

  • Online promociju izvansezonskih itinerara s interaktivnim izložbama i aplikacijom na licu mjesta.
  • Korištenje privlačnih interaktivnih i imerzivnih tehnologija (npr. Metaverse, AR).
  • Stvaranje digitalne kulturne staze koja kombinira arheološka dobra s nematerijalnom baštinom i turističkim informacijama.

Ova inovativna metodologija bit će razvijena uključivanjem svih dionika iz teritorijalnog turističkog ekosustava, temeljena na pravom pristupu su kreacije. Metodologija će zatim biti testirana na četiri arheološka područja: Arheološki park Sepino i Samnitski muzej u Campobassu (IT), Arheološki park rimske Helvia Ricina smješten u općini Macerata (IT), Arheološki lokalitet Mirine-Fulfinum smješten u općini Omišalj (HR), te podvodni arheološki lokalitet smješten u gradu Kaštela (HR).

Projekt također predviđa aktivnosti osposobljavanja za opremanje sadašnjih i budućih kulturnih i turističkih djelatnika naprednim vještinama potrebnim za učinkovito korištenje metodologije i drugih glavnih rezultata projekta, poput masterclassa, transnacionalnih praksi, programa “Traing the mentors” i MOOC-a.

Na temelju projektnih nalaza, ARCHAEODIGIT će pokrenuti transnacionalnu zajedničku strategiju o očuvanju, interpretaciji i valorizaciji arheološke baštine unutar turističkog ekosustava. Strategija će iznijeti viziju inkluzivnog i održivog upravljanja arheološkim lokalitetima, temeljenog na integriranom i participativnom pristupu. Važno je napomenuti da će strategija biti otvorena za sve zainteresirane u području arheološkog turizma, unutar i izvan područja programa Italija-Hrvatska.

Usvajanje nove metodologije i Zajedničke strategije dovest će do povećanja broja posjetitelja arheološkim područjima, poticanjem prekograničnih arheoloških itinerara. To će doprinijeti: 1) jačanju konkurentnosti i otpornosti turističkog sektora; 2) podršci njegovom oporavku od pandemije; 3) ublažavanju pritiska visoke sezonalnosti karakteristične za obalna turistička područja preusmjeravanjem turističkih tokova u susjedna područja u unutrašnjosti i promicanjem izvansezonskih itinerara.

Više detalja o projektu i prošlotjednom susretu možete pronaći na sljedećim poveznicama:

Galeriju fotografija pogledajte u nastavku, kao i reportažu TV Nove Pula:

 

Fotogaleriju izradio: Danijel Petrović

Opis projekta:
Naziv projekta: ARCHAEODIGIT- ARHEOLOŠKE DIGITALNE STAZE ZA INKLUZIVAN I ODRŽIV TURIZAM
Financiran iz Programa Interreg Italija-Hrvatska 2021-2027
Proračun projekta: 2.418.585,20 EUR

 

Popis obavijesti