Predstavljanjem projekta...

Gostujućim predavanjem povjesničara Igora Jovanovića i Igora Šaponje i predstavljanjem projekta dokumentiranja svjedočanstava Istrana koji su preživjeli nacističke logore "Istarske sudbine" studenti Interdisciplinarnog studija Kultura i turizam u okviru redovne nastave kolegija Kulturna povijest Hrvatske i nastavne jedinice o istarskom antifašizmu obilježili su Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. Dan je to sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata, a održava se 27. siječnja, na dan kada je 1945. oslobođen najveći nacistički koncentracijski logor - Auschwitz. Generalna skupština UN-a je 2005. godine usvojila rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta kako bi s dostojanstvom bila odana počast onima čiji su životi nepravedno oduzeti ili su proganjani  u ime ideologije koja je ostavila duboku ranu na tlu Europe.

Tijekom Drugog svjetskog rata preko 20.000 stanovnika Istre deportirano je u koncentracijske logore diljem njemačkog Reicha i fašističke Italije. Velika većina odvedena je nakon pada Italije u rujnu 1943. godine. Mnogi koji su odvedeni simpatizirali su narodni ustanak protiv nacističkog okupatora, ili su završili u logorima iz jednostavnog razloga jer su se našli u krivo vrijeme na krivom mjestu. Od logora smrti do prisilnog rada diljem okupirane Europe, oko 5.000 Istrana je stradalo i nije se nikada vratilo kući, istaknuli su gostujući predavači, koji su zainteresiranim studentima prikazali dokumentirana video-svjedočanstva preživjelih Istrana. Studenti su zamolili predavače za ponovni susret i mogućnost nastavka zajedničkih istraživanja kroz terensku nastavu i pisanje završnih i diplomskih radova vezanih za ove važne teme.

Pogledajte galeriju fotografija s gostujućeg predavanja.