Pulsko Sveučilište na konferenciji...

Valorizacija zajedničke europske baštine kroz digitalizaciju vrijednih baštinskih zbirki i umrežavanje kreiranjem transnacionalnih kulturnih ruta bila je glavna tema konferencija međunarodne konferencije E-ROUTES: "Enhancing heritage experience - Exploring cultural routes", koja je u Šibeniku okupila više od stotinu stručnjaka i znanstvenika iz područja kulturne baštine i njene digitalizacije iz dvadesetak zemalja. U sklopu bogatog programa uvodne konferencije projekta Kreativne Europe E-Routes - Time Travel Routes through Europe posvećenoga inovativnim načinima predstavljanja putopisnih izvora u kontekstu kulturno-povijesne baštine i doživljaju putovanja kao komunikacije koja povezuje mjesta i ljude kroz zajedničko iskustvo dijeljenja kulturne baštine, predstavljena su i aktualna istraživanja i projekti pulskog Sveučilišta.

Izv. prof. Nataša Urošević, viša knjižničarka Damjana Frančić i doktorand Sveučilišta u Glasgowu Ross Cameron predstavili su u izlaganju" Valorising transnational heritage through cultural routes – European travels in Adriatic GLAM collections" rijetke putopisne zbirke koje se čuvaju u istarskim baštinskim institucijama, koje studenti Interdisciplinarnog studija Kultura i turizam istražuju i obrađuju u sklopu kolegija Putopisi i turistički itinereri i Putopisna književnost s ciljem kreiranja inovativnih kulturno-turističkih itinerera. Predstavljeni su i aktualni projekti digitalizacije vrijedne građe Sveučilišne i Mornaričke knjižnice koji se provode u suradnji s Istarskim povijesnim društvom. Magistra kulture i turizma Danijela Grubišić predstavila je istraživanje "Writing Wonders of Šibenik - Literary Routes" provedeno u sklopu izrade diplomskog rada pod mentorstvom Nataše Urošević, uključujući i projekt "Šibenik - Grad književnosti" podržan od Europskog fonda solidarnosti. Velik interes izazvala je i prezentacija Dijane Muškardin, prof., vanjske suradniceOdsjeka za povijest Filozofskog fakulteta na temu kulturne rute Vijeća Europe ATRIUM "ATRIUM GO! – Podlabin, school tours on architecture and power in the twentieth century". Na konferenciji su predstavljene mogućnosti suradnje u međunarodnim konzorcijima za digitalizaciju baštine i kreiranje kulturnih ruta Vijeća Europe, Europeana te aktualni programi Ministarstva kulture namijenjeni digitalizaciji vrijednih rijetkih baštinskih zbirki.

Pogledajte galeriju fotografija s konferencije: