Gostujuće predavanje dr. Maria...

Uspješni modeli transnacionalne valorizacije europskih povijesnih lječilišta kroz Europsku rutu povijesnih termalnih gradova i upis na UNESCO-vu listu 11 znamenitih povijesnih lječilišnih destinacija The Great Spa Towns of Europe bile su glavne teme gostujućeg predavanja dr. sc. Maria Crecente sa Sveučilišta A Coruña u Španjolskoj, koje je održano u sklopu projekta Stručnom praksom do ranog razvoja karijere.

Predsjednik znanstvenog odbora EHTTA (Europske udruge povijesnih termalnih gradova) upoznao je studente pulskog Sveučilišta s procesom kreiranja Europske rute povijesnih lječilišta koja je certificirana 2010. kao kulturna ruta Vijeća Europe. Europska udruga povijesnih termalnih gradova osnovana je 2009. godine u Bruxellesu kao neprofitna udruga s ciljem zaštite i revitalizacije kulturne, prirodne i termalne baštine Europe. Od šest članova osnivača - Acqui Terme (Italija), Bath (UK), Ourense (Španjolska), Salsomaggiore Terme (Italija), Spa (Belgija) i Vichy (Francuska) EHTTA je izrasla u ugledno udruženje koje okuplja pedesetak najpoznatijih europskih termalnih destinacija, među kojima su i Daruvar, Lipik i Varaždinske toplice.

Uz cijeli niz znanstvenih, istraživačkih i kulturnih programa usmjerenih na promicanje zajedničke baštine europskih povijesnih lječilišta, zdravlja i unapređenja kvalitete života Europljana te kreiranje zajedničkog europskog turističkog proizvoda, kruna višegodišnjih aktivnosti bilo je uspješno uvrštenje 11 najpoznatijih europskih povijesnih lječilišta 2021. na UNESCO-vu listu svjetske baštine u sklopu transnacionalne nominacije The Great Spas of Europe. Stručnjaci EHTTA-e svojom su ekspertizom znatno doprinijeli uspješnoj finalizaciji HERA projekta The European Spa, u kojem su sudjelovali i istraživači i studenti pulskog Sveučilišta, a suradnja se nastavlja kroz pripremu nove Horizon Europe aplikacije.

Pogledajte galeriju fotografija s gostujućeg predavanja.

Izv. prof. dr. sc. Nataša Urošević