Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ već treću godinu zaredom, u veljači organizira besplatnu edukaciju financijske pismenosti, namijenjenu građanima Pule i Istarske županije, a osobito onima koji se tijekom svoga školovanja nisu susretali s razvijenim investicijsko-štednim proizvodima i uslugama koje im danas stoje na raspolaganju. Inspirirani prošlogodišnjim pozitivnim reakcijama sudionika i šire javnosti novi ciklus besplatnih radionica nudi jedno dodatno predavanje vezano za digitalizaciju financija te sudjelovanje građana u donošenju proračuna jedinica lokalne uprave i samouprave. S ciljem osvještavanja i podizanja razine financijske pismenosti kao dijela društvene odgovornosti, polaznicima će se na jednostavan i razumljiv način pojasniti najvažnija područja i pojmovi iz domene financija.

Radionica „Osobne financije – upravljanje kućnim budžetom“ osmišljena je kao niz tematskih izlaganja u sljedećim terminima:

1. Važnost uravnoteženog osobnog budžeta – ponedjeljak, 3.2.2020.; prof. dr. sc. Dean Učkar

• osobna financijska izvješća
  • upravljanje novčanim primicima i izdacima
  • važnost vremenske vrijednosti novca
  • financijsko planiranje

2. Bankovno financiranje i štednja – srijeda, 5.2.2020. izv. prof. dr. sc. Marta Božina Beroš

• financijske usluge banaka (vrste i karakteristike);
  • depoziti: vrste depozita, prikaz trendova kamatnih stopa, prednosti i nedostaci štednje, osiguranje depozita;
  • krediti: vrste kredita, prikaz trendova kamatnih stopa, prednosti i nedostaci, troškovi financiranja, prikaz kreditne politike;
  • rizičnost kreditno-depozitnih poslova

3. Osobne investicije i investicijski fondovi - petak, 7.2.2020.; prof. dr. sc. Manuel Benazić i Danijel Petrović, mag. oec.

• ulaganje u investicijske fondove: vrste, karakteristike, prednosti i nedostaci;
  • ulaganje u osiguravajuća društva kao oblik investicije: vrste osiguranja, karakteristike, prednosti i nedostaci;
  • ostali oblici osobnih investicija: prikaz kretanja stope prinosa i rizika ovih oblika ulaganja

4. Porezna pismenost – ponedjeljak, 10.2.2020.; prof. dr. sc. Sandra Krtalić

• porezni oblici za fizičke osobe;
  • obračun i plaćanje poreznih obveza

5. Tržište kapitala i mirovinski fondovi – četvrtak, 13.2.2020.; g. Ivan Mučnjak (HANFA)

• pregled hrvatskog tržišta kapitala;
  • planiranje umirovljenja i mirovinski fondovi;
  • mirovinski fondovi kao oblik investicije

6. Digitalizacija i financije / Participacija građana u donošenju proračuna jedinica lokalne uprave i samouprave – petak, 14.2.2020.; g. Ivan Mučnjak (HANFA) i gđa. Kristina Vitasović Kliba (COIN d.o.o.)

• digitalizacija financijskih institucija
  • prednosti vs. rizici digitalnih financijskih proizvoda
  • softverska rješenja kontrole proračuna lokalnih jedinica

Predavanja će se održati u dvorani Istra na FET-u prema navedenim danima od 17 do 20 sati. Za sudjelovanje nisu potrebna posebna predznanja niti završeno akademsko obrazovanje. Prijava je obavezna zbog bolje organizacije, a može se izvršiti ispunjavanjem web obrasca do 31. siječnja 2020. godine do 12 sati.  Zainteresirani se mogu javiti putem maila na fet-radionice@unipu.hr ili pozivom na broj 052/377-004 u slučaju dodatnih pitanja i nejasnoća.

Prijavni obrazac nalazi se na poveznici: