Organizacijski i pravni izazovi u suvremenom poduzetničkom okruženju

Engleski naziv projekta:

• Organizational and legal challenges in current entrepreneurial environment

Opis projekta

Svrha je ovoga projekta analizirati i usporediti aktualne izazove  u suvremenoj poduzetničkoj praksi u Hrvatskoj i odabranim zemljama (EU i globalno), te predstaviti nova organizacijska i  pravna rješenja za njih.

Prema istraživanjima Eurochambres Economic Survey poduzetnicima u Hrvatskoj nedostaje poslovnog optimizma, a kao najveće izazove ističu nedostatak domaće potražnje, uvjete financiranja, te troškove i nedostatak kvalificirane radne snage, na što ukazuju i poduzetnici u većini ostalih članica EU. Hrvatska prema ljestvicama inovativnosti, konkurentnosti i lakoće poslovanja (European Innovation Scoreboard, Global Competitiveness Report, Doing Business) kronično zaostaje za npr. Slovenijom, s kojom dijeli dio povijesti, ali i nekim drugim malim gospodarstvima poput digitalizirane Estonije, koja je u jeku gospodarske krize bilježila pad nezaposlenosti i rast BDP-a.
Ovim će se projektom analizirati aktualno poduzetničko okružje, ukazati na organizacijske, pravne i druge izazove u poslovanju poduzetnika u RH, EU i na globalnoj razini, predstaviti pravni i organizacijski oblici poduzetničkih poduhvata i ponuditi pravna rješenja kojima bi se ti izazovi mogli prevladati, analizirati organizacijski oblici i modeli upravljanja hibridnim organizacijama, analizirati izazovi razvoja organizacije i donošenja odluka u suvremenim uvjetima poslovanja, istražiti izazovi upravljanja projektima u organizacijama, te predstaviti neke od izazova s kojima se poduzetnici susreću pri upravljanju intelektualnim vlasništvom i ponuditi rješenja za njihovo prevladavanje.

Projektni tim

1. izv. prof. dr. sc. Violeta Šugar, voditeljica
  2. izv. prof. dr. sc. Sabina Lacmanović, članica
  3. doc. dr. sc. Oliver Radolović, član